Subskrypcja
Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać informacje z naszego serwisu.

 

Muzeum Dawnej Wsi


 


     Muzeum Dawnej Wsi przy Pałacu w Wojnowicach, to kolejna atrakcja turystyczna Powiatu Raciborskiego.

Powstało z inicjatywy,  staraniem i w znacznej części ze zbiorów aktualnego właściciela pałacu,  jak również  dzięki darowiznom osób prywatnych, a w szczególności: P. Hermana Kubali z Krzanowic, P. Reinharda Glomb z Katowic oraz PP. Krystyny i Gintera Golly z Czerwięcic. Sporo pojedynczych eksponatów podarowali mieszkańcy Wojnowic i okolicy, ale większość pochodzi jednak z szerszej okolicy.

      Ludzie wyciągają z piwnic i strychów różne zapomniane, a ciekawe przedmioty. Pragną by ocalały one przed zniszczeniem i zapomnieniem,  i znalazły swe miejsce w muzeum. Lista darczyńców, wisząca w ozdobnych ramkach na ścianie, jest systematyczne uzupełniana i obejmują  już około siedemdziesiąt osób.

    
Do najstarszych eksponatów należą: 200-letnia stupa do tłuczenia grochu, drewniane brony, żarna, różnego rodzaju urządzenia do wyrabiania masła, sera, elementy uprzęży dla koni i krów, koszyki do chleba, formy do masła, różnego typu stare żelazka, pralka "prawie automatyczna",  maglownice, butelki z raciborskich browarów i wiele, wiele innych. Wystawionych jest również sporo narzędzi rzemieślniczych. Nie zabrakło też zabytkowej, domowej "wygódki", szkolnych tabliczek, pamiątek ślubu, komunii, czy z I Wojny Światowej.

      Nie tylko dzieci, ale i młodzież, a także  wiele osób w starszym wieku, nie potrafią już nazwać ani określić przeznaczenia niektórych wystawionych przedmiotów, co tylko podkreśla słuszność pomysłu utrwalenia  ich dla potomności. Naprawdę warto to wszystko zobaczyć.
  
      Muzeum mieści się w północno-zachodnim skrzydle pałacu. Jego uroczyste otwarcie miało miejsce 9 sierpnia 2008 roku i od tego dnia jest ono dostępne dla  zwiedzających. Stale  przybywa niezwykłych eksponatów. 

Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem,  indywidualnie w weekendy od 11 - 17, zaś na zwiedzanie w tygodniu z grupą można umówić się telefonicznie lub mailowo.
Chętnie widziane są grupy emerytów,  jak również i  młodzież szkolna, przedszkolna itp.

Zobacz film o muzeum

  
Aktualności
5 odcinek z cyklu "Dawni mieszkańcy wojnowickiego pałacu" już na naszraciborz.pl
Kolejny, piąty już odcinek cyklu Zbigniewa Woźniaka, nt.  dziejów dawnych mieszkańców wojnowickiego pałacu.

Marzy ci się własny pałac?
Chcesz mieszkać w pałacu lub masz pomysł na biznes z nim związany? Rzuć okiem na ofertę  tutaj 

 
 Witryna wykorzystuje ciasteczka (ang. cookies) w celach sesyjnych oraz statystycznych. Więcej informacji w polityce prywatności.